Svar på fråga 2023/24:399 av Ulrika Westerlund (MP)
Tidsplan för ny nationell cancerstrategi
Ulrika Westerlund har frågat mig när jag kommer att presentera den uppdaterade nationella cancerstrategin, om det blir i form av en skrivelse eller proposition, och om jag kommer att ta in förslagen från EU:s cancerplan i den uppdaterade nationella strategin.
Den nationella cancerstrategin har lett till stora framsteg inom svensk cancervård. Strategin har banat vägen för etablerandet av sex regionala cancercentrum, koncentrationen av högspecialiserad vård och framtagandet av nationella vårdprogram. Detta har tillsammans med mycket annat lett till att Sverige har en mer patientnära och jämlik cancervård.
Samtidigt är vi inte klara. Även om Sverige har en högt rankad cancervård i internationella jämförelser, finns det fortsatt ojämlikheter som måste åtgärdas. Det har också, sedan nuvarande strategi togs fram, skett en stor utveckling inom både forskning och vård. För att säkerställa att Sverige har de förutsättningar som krävs för att förbli ett föregångsland inom cancervård behöver den nationella cancerstrategin därför uppdateras. Inte minst måste även barncancer ingå i strategin. En sådan uppdatering är ett viktig led i regeringens arbete för att genomdriva en ambitionshöjning av den svenska cancervården i sin helhet.
Regeringen har därför under 2023 initierat ett sådant arbete. I mars 2023 bjöd statsministern och jag in ett sextiotal experter till en hearing om de viktigaste frågorna att inkludera i en uppdaterad strategi. I maj 2023 gav regeringen Myndigheten för vård- och omsorgsanalys ett uppdrag att ta fram en lägesbild över strategin. Uppdraget slutredovisas i januari 2024. Under sommaren gav regeringen även ett flertal andra uppdrag i syfte att stärka cancervården. I juni fick exempelvis TLV regeringens uppdrag att genomföra hälsoekonomiska bedömningar av nya läkemedel. I juli fick Socialstyrelsen regeringens uppdrag att kartlägga cancerrehabiliteringen och Läkemedelsverket regeringens uppdrag att genomföra en tillsynsinsats avseende medicintekniska produkter som används vid diagnostik och behandling av cancer.
Parallellt med detta har de synpunkter som lämnades i samband med hearingen analyserats i Regeringskansliet. Nästa steg, framtagandet av en uppdaterad strategi, är nu under beredning. Att den uppdaterade nationella cancerstrategin ska beakta EU:s gemensamma cancerplan är självklart.
Stockholm den 29 december 2023
Acko Ankarberg Johansson