Svar på fråga 2023/24:390 av Hanna Westerén (S)
Insatser för personer som vill lämna prostitution

Hanna Westerén har frågat mig när regeringen avser att redovisa vilka av utredningens förslag som man ämnar gå vidare med.

Jag välkomnar ledamotens engagemang i frågorna om sexuell exploatering, prostitution och människohandel. Det här är komplexa och angelägna frågor och de är prioriterade för regeringen både nationellt och i det gränsöverskridande samarbetet.

Jag var därför mycket glad över att den 13 december få ta emot det över 400 sidor långa betänkandet Ut ur utsatthet (SOU 2023:97) från utredningen om exitprogram för personer som är utsatta för prostitution från den särskilda utredaren Anna Skarhed. Utredningens förslag bereds nu inom Regeringskansliet, men det är för tidigt att uttala sig om tidslinjer för beredningsprocessen.

Utöver det kontinuerliga arbetet med frågor om prostitution och människohandel arbetar regeringen dessutom intensivt med att ta fram ett nytt åtgärdsprogram för att motverka och bekämpa mäns våld mot kvinnor, annat våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck, inklusive prostitution och människohandel, som ska gälla 2024–2026. I augusti har regeringen även beslutat om en utredning för en stärkt långsiktig styrning av arbetet inom området.

Stockholm den 20 december 2023

Paulina Brandberg