Svar på fråga 2023/24:288 av Annika Hirvonen (MP)
Utredning om att göra människor statslösa
Annika Hirvonen har frågat mig om frågan att göra människor statslösa nu utreds inom ramen för 2023 års fri- och rättighetskommitté eller på något annat sätt.
Regeringen tillsatte i somras en parlamentariskt sammansatt kommitté, 2023 års fri- och rättighetskommitté, för att utreda några frågor om det skydd för grundläggande fri- och rättigheter som gäller enligt 2 kap. regeringsformen. Kommittén ska överväga om detta skydd i vissa delar bör ändras och om helt nya grundläggande fri- och rättigheter bör införas.
I kommitténs uppdrag ingår flera deluppdrag, däribland det som Annika Hirvonen nämner och som rör grundlagsskyddet för rätten till medborgarskap. Av kommittédirektiven framgår att kommittén ska bedöma om detta grundlagsskydd bör ändras för att möjliggöra återkallelse av medborgarskap för den med dubbla medborgarskap som har begått systemhotande brottslighet, brott mot mänskligheten eller vissa andra internationella brott eller andra mycket allvarliga brott, eller vars medborgarskap förvärvats till följd av oriktiga uppgifter eller genom annat otillbörligt förfarande.
Det ligger förvisso i sakens natur att det ytterst ankommer på kommittén, i vilken samtliga riksdagspartier finns representerade, att överväga vilka förslag som ska lämnas. Men några andra direktiv än de ovan angivna har kommittén inte fått, och den aktuella frågan utreds inte heller på annat sätt. Det gäller även om det i och för sig skulle vara förenligt med Sveriges folkrättsliga förpliktelser enligt den europeiska konventionen den 6 november 1997 om medborgarskap att göra en person statslös om medborgarskapet förvärvats till följd av oriktiga uppgifter, bedrägligt beteende och liknande.
Det övergripande syftet med kommitténs samlade uppdrag är att möjliggöra för Sverige att ta ytterligare steg för att stärka fri- och rättighetsskyddet och i förlängningen därmed också utveckla och stärka den svenska rättsstaten.
Jag ser givetvis fram emot att så småningom få ta del av vad kommittén har kommit fram till.
Stockholm den 29 november 2023
Gunnar Strömmer