Svar på fråga 2022/23:904 av Laila Naraghi (S)
Hedersförtryck

Laila Naraghi har frågat vilka åtgärder arbetsmarknads- och integrationsministern avser vidta inom sitt ansvarsområde för att stärka samhällets arbete mot hedersförtryck, inklusive dess förmåga att hjälpa utsatta som kläms mellan en hederskontext och rådande familjerättslig lagstiftning där barn tvingas till umgänge med våldsutövande föräldrar. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Jag vill börja med att tacka för frågan och engagemanget.

Hedersrelaterat våld och förtryck utgör en allvarlig kränkning av människors grundläggande fri- och rättigheter. För regeringen är frågan om att förebygga och bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck central.

Alla barn har rätt till skydd mot alla former av våld och övergrepp. Av föräldrabalken framgår att barnets bästa ska vara avgörande för alla beslut om vårdnad, boende och umgänge. I betänkandet Tryggare hem för barn (SOU 2022:71), som har varit ute på remiss, lämnas ett antal förslag på lagändringar som syftar till att stärka skyddet för barn i den familjerättsliga lagstiftningen. Det handlar bland annat om att det vid bedömningen av barnets bästa ska läggas ett tydligare fokus på risken för att barnet far illa. Utredningens förslag och remissinstansernas synpunkter analyseras nu i Regeringskansliet. Inom ramen för denna process hanteras även de synpunkter som har inkommit från organisationen GAPF – Glöm aldrig Pela och Fadime.

Hittills i år har regeringen fördelat 580 miljoner kronor för arbetet mot våld i nära relationer, inklusive hedersrelaterat våld och förtryck, och gett flera myndigheter uppdrag på området. Regeringen har exempelvis nyligen gett Myndigheten för delaktighet i uppdrag att göra en fördjupad kartläggning av hedersrelaterat våld och förtryck mot personer med funktionsnedsättning. I uppdraget ingår att anlägga ett hbtqi-perspektiv samt att identifiera målgruppens särskilda utsatthet, förutsättningar och behov. Uppdraget ska slutredovisas den 15 februari 2025. Regeringen har också utökat de permanenta medlen på området som nu uppgår till 350 miljoner kronor om året.

Även inom det straffrättsliga området fortsätter regeringen arbetet för att förebygga och bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck. Regeringen har exempelvis i juli 2023 tagit emot betänkandet Förstärkt skydd för den personliga integriteten – Behovet av åtgärder mot oskuldskontroller, oskuldsintyg och oskuldsingrepp samt omvändelseförsök (SOU 2023:37). Betänkandet är nu på remiss.

Regeringen vill att hedersrelaterat våld och förtryck ska ges ökad uppmärksamhet och synlighet för att det effektivt ska kunna förebyggas och bekämpas. Vi har därför nu gett en särskild utredare i uppdrag att bedöma om det bör införas ytterligare ett jämställdhetspolitiskt delmål för att förebygga och bekämpa hedersrelaterat våld och förtryck. Regeringen har även påbörjat arbetet med ett nytt åtgärdsprogram för att motverka och bekämpa våld 2024–2026 där hedersrelaterat våld och förtryck får intensifierat fokus.

Stockholm den 22 augusti 2023

Paulina Brandberg