Svar på fråga 2023/24:578 Svensk sjöfarts konkurrenskraft

till Statsrådet Andreas Carlson (KD)

 

Svar på fråga 2023/24:578 av Tobias Andersson (SD)
Svensk sjöfarts konkurrenskraft

Tobias Andersson har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för att säkerställa att svensk sjöfart – inklusive trafiken till och från Gotland – ges konkurrensneutrala villkor.

Regeringen har som ambition att stärka svensk sjöfarts konkurrenskraft och den svenska beredskapen. Jag uppskattar därför att Tobias Andersson lyfter den här viktiga frågan. Med gemensamma krafter kan vi jobba för att åtgärder genomförs som ökar antalet svenskflaggade fartyg och även säkerställa att vi har tillräckligt många svenska sjömän på dessa fartyg.

Som Tobias Andersson också nämner så har flera initiativ tagits varav utredningen ”Vågade skatter” är ett. Vissa av utredningens förslag – exempelvis det om upphandlad trafik – berör indirekt trafiken mellan Gotland och fastlandet och kritik har framförts om negativa följder av dem. Regeringen tar denna kritik på allvar. Utredningens rapport är nu ute på remiss och jag välkomnar synpunkter och konstruktiva förslag som vi kan ta med oss i den fortsatta beredningen.

Stockholm den 14 februari 2024

 

 

 

Andreas Carlson