Svar på fråga 2023/24:413 av Martina Johansson (C)
Ungas möjlighet till första jobb sommaren 2024
Martina Johansson har frågat mig vad jag, inom mitt ansvarsområde, gör gällande A1-intyg för att säkerställa att unga personer kan ta sitt första jobb som till exempel reseledare sommaren 2024.
Det är viktigt att unga personer kommer ut i arbetslivet.
Intyg A1 används för att den som arbetar i ett annat land inom EU/EES än där man är socialförsäkrad ska kunna visa sin socialförsäkringstillhörighet och därmed i vilket land som socialavgifter ska betalas. Det är alltså inte alltid relevant att använda intyg A1 vid arbete i ett annat EU/EES-land.
Inom EU finns de s.k. samordningsbestämmelserna (EU-förordningarna 883/2004 och 987/2009), som reglerar vilket lands sociala trygghetslagstiftning som ska gälla för en person i olika situationer. Som huvudregel gäller att man ska vara socialförsäkrad i det land där man arbetar.
Det finns vissa undantag från huvudregeln. Exempelvis ska den som är utsänd för att för arbetsgivarens räkning tillfälligt utföra ett arbete i ett annat land vara fortsatt socialförsäkrad i det utsändande landet.
Ett sommarjobb eller en annan kortare anställning i ett annat land i EU/EES behöver inte per automatik innebära att man är utsänd, utan det kan också vara så att personen i fråga ska vara socialförsäkrad i det land där han eller hon utför arbetet. I en sådan situation ska intyg A1 inte utfärdas.
Frågan i det enskilda fallet om i vilket land inom EU/EES en person ska vara socialförsäkrad prövas av Försäkringskassan, och kan i vissa fall vara komplex. Informationen för enskilda och för arbetsgivare om vad som gäller vid arbete i ett annat EU/EES-land behöver givetvis vara tydlig och lättillgänglig.
Stockholm den 2 januari 2024
Anna Tenje