Svar på fråga 2023/24:529 Svensk medborgare i Iran

till Utrikesminister Tobias Billström (M)

 

Svar på fråga 2023/24:529 av Heléne Björklund (S)
Svensk medborgare i Iran

Heléne Björklund har frågat mig vilka vägar jag och regeringen prövar, utöver tyst diplomati, för att få Ahmadreza Djalali fri, och hur jag samordnar Sveriges insatser med andra länder som engagerat sig i frågan, däribland Belgien och Italien.

Situationen för Ahmadreza Djalali är fortsatt mycket allvarlig och regeringens ansträngningar i hans fall fortsätter med oförminskad styrka. Ahmadreza Djalalis situation tas kontinuerligt upp med företrädare för Iran på hög nivå.

Sverige har sedan länge krävt att dödsstraffet inte ska verkställas och vi begär att Ahmadreza Djalali ska friges av humanitära skäl. Detta har framförts till företrädare för Iran på hög nivå, även av mig personligen till Irans utrikesminister Amir-Abdollahian. EU har ställt samma krav.

Som frågeställaren skriver finns ett engagemang för Ahmadreza Djalalis fall även från andra länder. Vi samråder med EU och med enskilda länder när det gagnar arbetet i ett ärende.

Stockholm den 7 februari 2024

 

 

Tobias Billström