Svar på fråga 2022/23:105 av Jennie Nilsson (S)
Flyttkedjor
Jennie Nilsson har frågat mig på vilket sätt regeringen och jag, som aviserat, ska öka flyttkedjorna.
Sveriges befolkning har ökat under lång tid, vilket medför behov av ett långsiktigt hållbart bostadsbyggande och ett bättre utnyttjande av det befintliga beståndet. Fler bostäder behövs för att underlätta för ungdomar att få sin första bostad och för att bidra till flyttkedjor samt lokal och regional utveckling.
För att människors efterfrågan och behov av bostäder ska mötas är det viktigt att det finns ett utbud av olika typer av upplåtelseformer och bostäder som passar i olika skeden av livet. Det ska även vara möjligt att flytta mellan olika boendeformer. Inte minst är det viktigt att det finns möjlighet att ta steget till den ägda bostadsmarknaden. Därför ska reformer tas fram för att öka tillgången till byggbar mark och reglerna för att bygga ska förenklas betydligt. Kommuner ska uppmanas och stimuleras att höja sin planberedskap, särskilt vad gäller småhus.
I övrigt kan jag informera Jennie Nilsson om att Fastighetstidningen den 7 december publicerat svar på de frågor tidningen ställt till mig.
Stockholm den 14 december 2022
Andreas Carlson