LI2023/01643 Till riksdagen
Svar på fråga 2022/23:304 av Emma Nohrén (MP)
Stödformer för vattenbruket
Emma Nohrén har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att undanröja hinder som utpekats för ansökningar till fiskerifonden, så att cirkulära, hållbara, landbaserade vattenbruk integrerade med jordbruk ska kunna komma till stånd och en cirkulär ekonomi inom de gröna och blå näringarna ska kunna stimuleras.
Vattenbruket är en framtidsbransch som kan skapa jobb och tillväxt i hela landet. Det kan även bidra till att hållbarhetsmål nås och att landet får en bättre tillgång till fisk, skaldjur, musslor och alger vilket stärker Sveriges försörjningsförmåga.
Förordningen (2022:1461) om stöd från Europeiska havs-, fiskeri- och vattenbruksfonden trädde i kraft den 30 november 2022. Enligt förordningen får stöd lämnas till vattenbruksföretag, men inte till jordbruksföretag, företag som drivs av en fysisk person som även bedriver ett jordbruksföretag eller företag som drivs av en fysisk person som är närstående till en fysisk person som bedriver ett jordbruksföretag.
Förordningen (2022:1826) om EU:s gemensamma jordbrukspolitik trädde i kraft den 1 januari 2023. Enligt den förordningen får stöd till diversifiering lämnas till jordbruksföretag för investeringar i vattenbruk. Stöd får även lämnas till investeringar för ökad konkurrenskraft i akvaponiföretag.
Syftet med denna uppdelning är att undvika överlappande stöd och därmed effektivisera användningen av offentliga medel inom ramen för dessa program som har olika målgrupper. Syftet är inte att undanta en viss typ av vattenbruk från möjligheter till stöd. Eftersom förordningarna nyligen trätt i kraft följer regeringen den praktiska tillämpningen av stödsystemen noga.
Stockholm den 8 februari 2023
Peter Kullgren