till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2023/24:541 av Mikael Eskilandersson (SD)
Säkra hyresavtal för statlig verksamhet
Mikael Eskilandersson har frågat mig på vilka sätt och när i tid jag och regeringen avser att agera för att skärpa rutinerna för upphandling, kontroll och revision, för att minimera riskerna för att hyreskontrakt för statlig verksamhet har beröring till personer med beröring till kriminell verksamhet.
Den organiserade brottsligheten är systemhotande. På senare tid har vi sett flera exempel på hur den infiltrerar eller utövar påtryckningar mot offentlig verksamhet, politiska partier och rättsväsendet. Inte minst är det en problematik vi har sett i Södertälje tidigare. Det är oerhört allvarligt. Regeringens självklara utgångspunkt är att gängkriminella varken ska ha inflytande över, eller tjäna pengar på offentlig verksamhet.
Givetvis ska en samhällsviktig verksamhet som domstolarna inte hamna i hyresförhållanden som kan innebära risker för verksamheten. Detta är dock en problematik som kan påverka även annan statlig verksamhet och också på andra sätt än just bara lokalhyra. Frågan är komplex och man bör därför vara öppen för olika lösningar. Ett stort ansvar ligger idag på myndigheterna själva och jag har initierat en dialog med myndigheterna inom mitt ansvarsområde för att diskutera den här problematiken.
Regeringen arbetar även på andra sätt aktivt för att stärka den offentliga förvaltningens motståndskraft mot den här typen av påverkan. Det pågår för närvarande en bred inventering av möjliga åtgärder kopplade till bland annat bolagiserad brottslighet och offentlig upphandling, men också ett aktivt arbete för att identifiera åtgärder inom andra områden. Vidare arbetar en särskild utredare med att se över i vilka situationer det kan vara motiverat att kommunen eller staten går in och tar över ett fastighetsköp, bl.a. i syfte att förebygga och bekämpa den organiserade brottsligheten. När det gäller rättsväsendet instruerar regeringen myndigheterna i regleringsbrev att arbeta aktivt med säkerhet, åtgärder mot otillåten påverkan, m.m. Därutöver har Domstolsverket, Ekobrottsmyndigheten och Åklagarmyndigheten under 2023 fått särskilda regeringsuppdrag att förstärka sitt säkerhetsarbete.
Stockholm den 7 februari 2024
Gunnar Strömmer