Fi2022/ 02868 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen
Svar på fråga 2022/23:14 av Hanna Westerén (S)
Skattefusk och skatteundandragande
Hanna Westerén har frågat mig vilka initiativ jag avser ta för att bekämpa såväl nationellt som internationellt skattefusk.
Regeringen anser att det är viktigt att slå vakt om det svenska skattesystemet för att kunna förbättra välfärden och säkra statens grundläggande uppgifter. Det är därför angeläget att minska skattefusk.
Såväl nationellt som internationellt skattefusk ska bekämpas med kraft. Regeringen stödjer därför de åtgärder som tidigare tagits på området och kommer fortsätta arbeta aktivt i till exempel OECD och EU med dessa frågor. Vidare noteras att beredning pågår i Regeringskansliet gällande F-skatteutredningens betänkanden (SOU 2018:49 och SOU 2019:31).
Den förra regeringen tillsatte även ett antal utredningar på området. Bland annat utredningarna Åtgärder för att förhindra mervärdesskattebedrägerier (dir. 2022:54) och En översyn av vissa skatteförfaranderegler för att motverka fusk och arbetslivskriminalitet (dir. 2022:68). Det är inte lämpligt att föregripa dessa utredningars slutsatser.
Regeringen följer utvecklingen på området noggrant.
Stockholm den 2 november 2022
Elisabeth Svantesson