N2022/ Klimat- och n äringslivsdepartementet Energi- och näringsministern Till riksdagen
Svar på fråga 2022/23:216 av Carina Ödebrink (S)
En klimat- och miljöpolitik för företagens konkurrenskraft
Carina Ödebrink har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att de svenska företagen ska få delmål, incitament och spelregler som behövs för att stärka sin konkurrenskraft.
Det svenska näringslivet är ett drivhus för välstånd och innovation, men numera också en viktig miljörörelse – världsledande i hållbarhet och grön omställning. För att Sverige fortsatt ska kunna vara ett rikt välfärdsland behövs en god tillväxt som bygger på hög produktivitet. För att säkerställa detta avser regeringen vidta flera åtgärder som aviserats i Tidöavtalet. Bolagsskatter och kapitalskatter ska vara konkurrenskraftiga och främja fler nya företag som bidrar till jobb, tillväxt och välstånd. Företagen bör ha goda incitament att investera i forskning samt ges bättre möjlighet att attrahera och behålla nyckelkompetens.
Svensk internationell konkurrenskraft bygger på god tillgång till prisvärd energi. Som fastställts i Tidöavtalet avser regeringen återkomma med flera åtgärder. Regeringen driver en politik där alla kraftslag är välkomna, inklusive kärnkraft för att uppnå ett fossilfritt och robust elsystem.
Inom klimatpolitiken förbättras förutsättningarna för att näringslivet ska kunna ställas om och därmed bidra till en effektiv klimatomställning. Långsiktiga spelregler ges genom EU:s utsläppshandelssystem (EU ETS) där en politisk överenskommelse har nåtts om en ambitiös och effektiv minskning av utsläppen inom hela den handlande sektorn, där bl.a. industrianläggningar ingår. På nationell nivå utvecklas samtidigt klimatpolitiken genom en effektivisering av styrmedel och stöd, färre administrativa hinder och satsningar på ny teknik. Industriklivet har stärkts med 600 miljoner per år 2023–2025, samt beviljats en bemyndiganderam som höjs till 5200 miljoner kronor för åren 2024–2030. Regeringen fortsätter vidare satsningen på bio-CCS genom ett statligt stöd på 36 miljarder kronor under perioden 2026–2046 vilket ska fördelas till de aktörer som kan avskilja och lagra koldioxid till lägst kostnad. Regeringen avser också under 2023 överlämna en klimatpolitisk handlingsplan till riksdagen med ytterligare åtgärder för att möjliggöra näringslivets klimatomställning.
Stockholm den 5 januari 2023
Ebba Busch