LI2023/01623 Landsbygds- och infrastrukturdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen
Svar på fråga 2022/23:296 av Sofia Skönnbrink (S)
Förbud mot produktion och import av PMSG
Sofia Skönnbrink har frågat mig om jag och regeringen ställer oss bakom EU-parlamentets beslut att inhemsk produktion samt import av PMSG ska förbjudas och om så är fallet, på vilket sätt jag och regeringen avser att arbeta för att ett sådant förbud ska bli verklighet.
Som Sofia Skönnbrink nämner används inte PMSG (pregnant mare serum gonadotropin) på grisar i Sverige. Jag håller med om att framställningen av hormonet är problematisk.
Under Sveriges ordförandeskap är det viktigt att Sverige handlar i EU:s gemensamma intresse och driver rådets arbete och lagstiftningsarbetet framåt. Sverige har länge jobbat för ett starkt djurskydd. Det är därför mycket positivt att kommissionen har initierat en översyn av hela EU:s djurskyddslagstiftning. Kommissionen planerar att presentera sitt förslag till ny lagstiftning under hösten 2023, det vill säga först efter det att det svenska ordförandeskapet har avslutats. I samband med förhandlingarna om den nya djurskyddslagstiftningen blir det tillfälle att diskutera viktiga djurskyddsfrågor.
Sverige arbetar även aktivt för att inkludera djurskyddsaspekter i så stor omfattning som möjligt i förhandlingar om handelsavtal med tredje länder.
Stockholm den 8 februari 2023
Peter Kullgren