Svar på fråga 2022/23:809 av Helena Vilhelmsson (C)
Travmomsen

Helena Vilhelmsson har frågat mig om jag avser att ge Skatteverket i uppdrag att se över sitt ställningstagande med anledning av utvecklingen inom tävlingsverksamhet inom hästnäringen.

Frågan är ställd mot bakgrund av att Skatteverket i ett ställningstagande från april 2021 har ansett att om en hästägares verksamhet endast består i att ställa upp i tävlingar mot en låg startpeng av det slag som finns inom trav- och galoppsporten i Sverige är det inte en ekonomisk verksamhet i momshänseende. Det medför att hästägaren inte heller får rätt till avdrag för ingående moms.

Reglerna om mervärdesskatt är i hög grad harmoniserade inom EU. De svenska mervärdesskattereglerna måste vara förenliga med mervärdesskattedirektivet. Skatteverkets bedömning i ställningstagandet grundar sig på den EU-rättsliga tolkningen av bland annat begreppet ekonomisk verksamhet, som framgår av domar från EU-domstolen. Det är Skatteverkets och domstolarnas uppgift att tillämpa befintliga regler.

Stockholm den 5 juli 2023

Elisabeth Svantesson