Svar på fråga 2022/23:491 av Ciczie Weidby (V)
Regeringens stöd till Danmark i mål C-19/23 om minimilöner
Ciczie Weidby har frågat mig när jag avser att lämna besked om huruvida Sverige avser att intervenera i mål C-19/23 på Danmarks sida.
Den 19 oktober 2022 antogs Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2022/2041 om tillräckliga minimilöner i EU. Direktivet syftar till att fastställa en ram för att förbättra levnads- och arbetsvillkoren samt bl.a. främja social rättvisa och jämställdhet i unionen.
Den 18 januari 2023 väckte Danmark en talan om ogiltighetsförklaring av direktivet vid EU-domstolen.
Den 26 januari 2023 överlade regeringen med arbetsmarknadsutskottet om den svenska ståndpunkten enligt följande. Regeringens preliminära bedömning är att Sverige bör kunna intervenera till stöd för den danska talan om ogiltighet av direktivet i EU-domstolen. Regeringen anser att det av principiella skäl är viktigt att det prövas om EU har befogenhet att lagstifta om minimilöner genom detta direktiv.
Vid mötet konstaterades att det fanns stöd för regeringens ståndpunkt.
Det är först nu, när Danmarks talan har kungjorts i Europeiska unionens officiella tidning, som det är möjligt för Sverige att formellt lämna in en ansökan om intervention. En medlemsstat som vill intervenera i målet måste ansöka om detta inom sex veckor, med tillägg för en avståndsfrist om tio dagar, från dagen från kungörelsen.
Ärendet bereds nu i Regeringskansliet.
Stockholm den 5 april 2023
Paulina Brandberg