U2 023/03023 Till riksdagen
Svar på fråga 2023/24:153 av Serkan Köse (S)
Utbildningsministerns uttalanden om ABF Botkyrka-Salem
Serkan Köse har frågat mig om jag kan klargöra grunden för mina uttalanden om fusk och felaktigheter inom ABF Botkyrka-Salems verksamhet.
Låt mig börja med att konstatera att Riksrevisionens övergripande bedömning i deras granskning av statsbidraget till studieförbunden var att det fanns brister i alla led – från studieförbundens utbetalningar på lokal nivå via Folkbildningsrådets styrning och uppföljning, till regeringens styrning. Regeringen har tagit Riksrevisionens slutsatser på allvar och vidtagit ett antal åtgärder, bl.a. beslutat om ändringar i förordningen (2015:218) om statsbidrag till folkbildningen och tilläggsdirektiv till utredningen Styrning och uppföljning av folkbildningen – vägval inför framtiden (U2022:01).
Botkyrka kommun initierade i december 2021 en utredning efter misstankar om oegentligheter hos studieförbundet ABF Botkyrka-Salem. I rapporten framkom misstankar om bl.a. brister i hanteringen av den kommunala finansieringen av fritidsverksamheten. Botkyrka kommun har därför valt att polisanmäla ABF Botkyrka-Salem.
Det framkom också misstankar om att vissa av de studiecirklar som anordnats av ABF Botkyrka-Salem ska ha bedrivits på de fritidsklubbar och fritidsgårdar som påstås ha haft brister. Utifrån de misstankar om eventuella brister och felaktig folkbildningsverksamhet som framkom i rapporten granskade Folkbildningsrådet om den statsbidragsfinansierade folkbildningsverksamheten bedrivits felaktigt. Det stämmer att Folkbildningsrådet fann att det utifrån den statliga bidragsgivningen inte förelåg skäl att vidta åtgärder mot ABF Botkyrka-Salem. Det är, oberoende av om det är fråga om statliga eller kommunala skattemedel, förtroendeskadande för folkbildningen när skattemedel inom ramen för ett studieförbunds verksamhet används felaktigt.
Stockholm den 1 november 2023
Mats Persson