S2023/03214 Socialdepartementet Socialministern Till riksdagen

Svar på fråga 2023/24:348 av Tobias Andersson (SD)
Ålderskontroll vid överlämnandetidpunkten

Tobias Andersson har frågat civilministern vilka åtgärder regeringen avser att vidta för att säkerställa att regelverket för e-handel med tobaksprodukter och tobaksfria nikotinprodukter är ändamålsenligt och inte upplevs som onödigt betungande.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Som framgår av civilministerns svar på Tobias Anderssons tidigare fråga i ämnet är det är viktigt för såväl konsumenter som näringsidkare att regelverk är anpassade så att de är ändamålsenliga för att tillämpas på alla potentiella handelskanaler och att de inte är orimligt betungande (svar på skriftlig fråga 2023/24:216).

Barn och unga är särskilt känsliga för nikotinets beroendeframkallande egenskaper. Denna grupp behöver därför skyddas särskilt. Bestämmelserna som säkerställer att ålderskravet kan uppfyllas är därför några av de viktigaste i tobakslagstiftningen. Den ökande användningen av tobak och nikotinprodukter bland barn och unga är oroande. Det är viktigt att ålderskontrollen är ändamålsenlig och säkerställer att tobaksvaror,
e-cigaretter och påfyllningsbehållare samt tobaksfria nikotinprodukter inte lämnas ut till den som inte har fyllt 18 år. Det är näringsidkaren som enligt lagstiftningen på tobaksområdet är ansvarig för att aktuella produkter lämnas till rätt person. Hur ålderskontrollen kan göras på ett fullgott sätt har Folkhälsomyndigheten bedömts få ge närmare vägledning om, inom ramen för myndighetens bemyndigande att meddela föreskrifter om egenkontrollprogram.

Det ankommer på rättstillämpningen att utifrån den lagstadgade åldersgränsen utveckla praxis kring ålderskontroll vid handel med tobak och nikotinprodukter. Regeringen följer utvecklingen.

Stockholm den 13 december 2023

Jakob Forssmed