Svar på fråga 2022/23:620 av Rickard Nordin (C)
Åtgärder under pausen i miljöprövningarna för vattenkraft

Rickard Nordin har frågat mig vilka övriga åtgärder, utöver uppdraget till Svenska kraftnät, som jag och regeringen vidtagit eller planerar att vidta under pausen av vattenkraftens miljöprövning.

En viktig åtgärd, som Rickard Nordin nämner, är uppdraget till Affärsverket svenska kraftnät att tillsammans med Statens energimyndighet och Havs- och vattenmyndigheten kartlägga vilka konsekvenser prövningen för moderna miljövillkor kan få för elsystemet och för en trygg elförsörjning. I detta ingår att identifiera och beskriva vilken negativ påverkan på vattenkraftens förmågor som är acceptabel ur ett elsystemsperspektiv för att upprätthålla en trygg elförsörjning, samt att se över det nationella riktvärdet på 1,5 terawattimmar och föreslå hur ett riktvärde eller kompletterande värden kan utgå från för elsystemet nödvändiga förmågor. Sedan tidigare har vidare Havs- och vattenmyndigheten ett uppdrag om översyn av förutsättningar för normsättning av ytvatten i syfte att klargöra om myndighetens föreskrifter och vägledningar om miljökvalitetsnormer är ändamålsenligt utformade, bland annat med avseende på Sveriges ökade behov av elproduktion. Utkomsten av båda dessa uppdrag blir viktiga underlag för regeringens fortsatta överväganden vad gäller behov av att genomföra ändringar av systemet.

Parallellt med myndigheternas uppdrag pågår det även ett analysarbete inom Regeringskansliet för att se över behovet av andra förändringar. Underlaget för analysarbetet består bland annat av den redovisning av uppdraget att följa upp och analysera arbetet med att förse vattenkraften med moderna miljövillkor som Havs- och vattenmyndigheten redovisade den 1 februari. Vidare har flera möten hållits eller planeras att hållas med både myndigheter och olika företrädare för vattenkraftsbranschen i syfte att lyssna in hittills vunna erfarenheter från omprövningsprocessen och synpunkter på behovet av åtgärder. Det är dock för tidigt att säga vilka förändringar som kan bli aktuella.

Stockholm den 10 maj 2023

Romina Pourmokhtari