Svar på fråga 2022/23:662 Användningen av TCTF i EU

till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

 

Svar på fråga 2022/23:662 av Elisabeth Thand Ringqvist (C)
Användningen av TCTF i EU

Elisabeth Thand Ringqvist har frågat finansministern på vilket sätt ministern och regeringen tänker möta ett ökat användande av Temporary Crisis and Transition Framework (TCTF) i medlemsstaterna.

Frågan har överlämnats till mig.

Klimatomställningen är en av vår tids mest avgörande frågor. Behovet av ny teknik och nya lösningar för att klara omställningen uppmärksammas nu mer än någonsin världen över, bland annat för att möjliggöra en omfattande elektrifiering. Många länder utformar olika program och åtgärder för att stimulera klimatomställningen. Det har länge funnits möjlighet att ge statliga stöd för omställningen och Sverige har på olika sätt nyttjat de möjligheter som EU:s statsstödsregelverk ger, med de förutsättningar vi har som en liten öppen ekonomi.

Stora satsningar utanför Europa påverkar givetvis EU och medlemsstaterna. USA:s Inflation Reduction Act har visat på behovet av att stärka EU:s attraktivitet för privata investeringar i gröna tekniker. De tillfälliga ändringarna i statsstödsregelverket som kommissionen beslutat och som Elisabeth Thand Ringqvist hänvisar till kommer att spela en roll i detta. Samtidigt bör EU undvika att hamna i en subventionskapplöpning. Därför anser regeringen att det tillfälliga ramverket för statsstöd, TCTF, bör hållas begränsat i tid och omfattning, och kommer fortsatta att verka för detta på EU-nivå.

Det är upp till varje medlemsstat att utifrån respektive lands möjligheter göra de prioriteringar som de bedömer är nödvändiga för att möjliggöra omställningen. Statliga stöd bör användas för att komma till rätta med problematiska marknadsmisslyckanden.

Regeringens generella utgångspunkt är att marknader med effektiv konkurrens har en viktig roll för att bidra till EU:s konkurrenskraft. Europas styrka, resiliens och ställning i världen är beroende av vår ekonomi och är nära knuten till den inre marknaden och globala handelsmöjligheter. Kortsiktiga lösningar får inte undergräva vår långsiktiga konkurrenskraft och äventyra den inre marknaden. Att skapa goda förutsättningar för en fri och effektiv konkurrens och för privata investeringar i innovativa gröna tekniker är därför helt centralt för att EU ska kunna behålla sin position i framkant på den globala arenan.

Stockholm den 23 maj 2023

 

 

 

Ebba Busch